Aktualności

News
/
24 lutego 2016

Projekt ustawy o efektywności energetycznej przyjęty przez rząd

SZCZEGÓŁY
DATA
24 lutego 2016

We wtorek 23 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o efektywności energetycznej, przedłożony przez Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Nowa ustawa ma zapewnić pełne wdrożenie dyrektywy 2012/27/UE zobowiązującej państwa członkowskie do osiągnięcia do końca 2020 roku określonego poziomu oszczędności energetycznej. Założenia te powinny być spełnione poprzez oszczędne i efektywne wykorzystywanie energii, zmniejszenie jej zużycia oraz zmniejszenie strat podczas jej przesyłania.

 
Proponowane w ustawie regulacje mają spowodować bardziej racjonalne korzystanie z energii oraz znacząco zwiększyć liczbę inwestycji energooszczędnych. W efekcie wzrośnie oszczędność energii u odbiorców końcowych, zmniejszy zużycie energii przez urządzenia oraz zmniejszą się straty w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i gazu. Wpłynie to korzystnie również na środowisko naturalne i zdrowie obywateli, gdyż emisja gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji ulegnie redukcji.

 
W ustawie określono zasady opracowywania krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej oraz przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstw, a także zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej i sposób realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii. Minister Energii ma opracowywać krajowy plan działań co trzy lata. Po raz pierwszy będzie zobowiązany przedstawić go Komisji Europejskiej do 30 kwietnia 2017 roku.

 
Do ustawy przeniesiono system świadectw efektywności energetycznej, tzw. białe certyfikaty, obowiązujący w Polsce od 2013 roku. System certyfikatów umożliwia wykorzystanie istniejącego potencjału oszczędności energetycznej w szerszym zakresie niż inne mechanizmy, ponieważ obejmuje grupę podmiotów realizujących przedsięwzięcia proefektywnościowe z różnych sektorów gospodarczych. Świadectwa można uzyskać wyłącznie za przedsięwzięcia o najwyższej efektywności energetycznej.

 
W ustawie znalazł się także nowy rozdział „Zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa”. Przedsiębiorca określony w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, z wyjątkiem mikro, małego i średniego przedsiębiorcy, będzie zobowiązany do przeprowadzenia co cztery lata audytu energetycznego. Z tego obowiązku będzie zwolniony przedsiębiorca, który posiada system zarządzania energią lub zarządzania środowiskowego. Audyt będzie przeprowadzał niezależny podmiot mający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

 
Ustawa wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.

 
 
Źródło: www.cire.pl, dostęp: 24.02.2016.