Certyfikat SNS wydawany jest po spełnieniu wszystkich kryteriów oceny.
Okres ważności certyfikatu wynosi 12 miesięcy, od momentu podjęcia decyzji o wydaniu certyfikatu.
Podmiot mający chęć przedłużyć ważność certyfikatu o kolejne 12 miesięcy, powinien zgłosić się ponownie z wnioskiem do jednostki certyfikującej w celu ponownego potwierdzenia przez nią skuteczności systemu oceny i kwalifikacji dostawców biomasy.
System SNS
Co to takiego?
SNS winien obejmować trzy elementy właściwe dla zarządzania ryzykiem:
- dostęp do informacji, czyli gromadzenie informacji nt. źródeł pochodzenia biomasy oraz podmiotach występujących w łańcuchu dostaw biomasy od miejsca wytworzenia/ pozyskania biomasy do jednostki wytwórczej;
- ocenę ryzyka, czyli analizę ryzyka źródeł pochodzenia biomasy w miejscu jej wytworzenia/ pozyskania biorąc pod uwagę odpowiednie kryteria w zależności od rodzaju i formy biomasy oraz jej pochodzenia;
- procedury ograniczenia i minimalizacji stwierdzonych ryzyk, czyli zastosowanie odpowiednich narzędzi które będą skutecznie ograniczać stwierdzone ryzyko;
Oprócz elementów związanych z zarządzaniem ryzyka, system SNS powinien zawierać następujące elementy w zależności od podmiotu wdrażającego zasady systemu SNS:
- procedurę oceny i kwalifikacji dostawców (w przypadku operatora logistycznego, pośrednika);
- system bilansu masy, mający za zadanie identyfikowanie biomasy która jest kupowana/ wytwarzana/ pozyskiwana przez dany podmiot oraz biomasa która jest sprzedawana.
Podmiotami objętymi systemem SNS są wszystkie podmioty będące uczestnikiem łańcucha dostaw biomasy i są to zarówno przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną z OZE (użytkownik końcowy), pośrednicy (dostawcy bezpośredni do jednostek wytwórczych), jak i producenci biomasy na cele energetyczne.
Podmioty takie powinny opracować i wdrożyć SNS mający zapewnić transparentność w zakresie kontroli pochodzenia biomasy w całym łańcuchu dostaw.
Jednym ze standardów (dokumentów kryterialnych) stosowanych przez Jednostki Certyfikujące podczas auditu certyfikującego jest standard prywatny SWP-SNS:2015 System Weryfikacji Pochodzenia Biomasy Leśnej i AGRO, który to stanowi zespół wymagań i wytycznych dla systemu opartego na zasadach należytej staranności (SNS) i opisuje dobre praktyki przy opracowywaniu i wdrażaniu zasad dla systemu SNS.
Standard prywatny SWP-SNS:2015 stanowi udokumentowany zbiór zasad dotyczących realizacji wymagań w zakresie obowiązków podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna, w tym biomasę leśną, ale także biomasę pochodzenia nieleśnego tzw. AGRO.