Aktualności

energetyka odnawialna
News
/
11 października 2018

Aukcje a energetyka wiatrowa

SZCZEGÓŁY
DATA
11 października 2018

Podczas posiedzenia Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa został przedstawiony plan inwestycyjny na najbliższe lata. Plan ten zakłada m.in. liczne inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii, w tym zaawansowane projekty dotyczące energetyki wiatrowej m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Duże zainteresowanie tematem wiąże się z możliwościami jakie stwarza energetyka morska,  jako jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w branży. Plany związane z rozwojem energetyki wiatrowej na morzu przedstawiła Polska Grupa Energetyczna, która do roku 2025-26 ma w planach postawienie na Bałtyku wiatraków o mocy 1 GW i dalej do 2030 roku wiatraków o mocy ok. 2,5 GW. PGE to największy producent energii odnawialnej w Polsce, łączna moc zainstalowana OZE wynosi ponad 2,181 GW. Mimo zaawansowanych projektów rozwojowych w morskiej energetyce wiatrowej PGE może przystąpić do najbliższych aukcji z projektem wiatrowym o mocy 100 MW lub projektem fotowoltaicznym.

 

 

Podczas posiedzenia komisji plany inwestycyjne przedstawili także pozostali przedstawiciele państwowych koncernów energetycznych. Tauron planuje inwestycje w  farmy wiatrowe onshore i offshore. Pomóc w tym ma zakup farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej części kraju, o mocy 200 MW. W związku z zakupem farm Tauron prowadzi negocjacje z grupą in.ventus.  ENEA najprawdopodobniej  przystąpi do aukcji z jednym projektem fotowoltaicznym o mocy do 1 MW. ENERGA z kolei planuje wystartować w aukcji z projektem wiatrowym o mocy 30 MW , a także planuje rozwijać projekt bloku biomasowego o mocy 10 MW.

Aukcje dla nowych projektów rozpoczynają się w przyszłym miesiącu. Już dziś zarządy spółek potwierdzają, że najwięcej projektów dotyczy energetyki wiatrowej o mocy ponad 1 GW oraz  fotowoltaiki. Szczegółowe informacje na temat najbliższych aukcji znajdą Państwo tutaj

(Źródło:  portal www.gramwzielone.pl)